Jak připravit auto na dovolenou

od Lukáš Forejt
Zobrazeno: 2430

 

Jak připravit auto na dovolenou

 

Prázdniny jsou tu a spousta lidí vyráží na dovolené svými auty. Jste mezi nimi taky? Pak byste měli vědět, co je třeba zkontrolovat, než na dlouhou cestu vyrazíte.

 

1.      Zkontrolujte tlak pneumatik
Jízda s podhuštenými pneumatikami je neekonomická a navíc se pneumatiky více sjíždějí. Také zjistěte hloubku dezénu, minimální předepsaná hloubka pro ČR je 1.6 mm, v zahraničí se to však může lišit.

2.      Zkontrolujte hladinu a stav oleje
Před cestou je důležité zkontrolovat hladinu oleje, abyste případně nezadřeli motor na dlouhých cestách. Hladina by se měla nacházet při klidném stavu (po chvilce stání) mezi spodní a vrchní ryskou. Nesmí být nikde mimo ni. Tedy nesmí být v nádrži málo, ale ani hodně oleje. Motorový olej by se měl měnit optimálně každých 10 000 km, někdy se uvádí 15 000, ale čím častěji to děláte, tím lépe pro výdrž motoru. Pokud tedy už máte najeto okolo 10 000 km na aktuální olej, doporučujeme před odjezdem jeho výměnu společně s olejovým, palivovým a vzduchovým filtrem

3.      Doplnění provozních kapalin
Důležité je třeba zkontrolovat i stav všech ostatních provozních kapalin. Především v posilovači řízení a brzd, je důležitá. Také nedostatek chladící kapaliny by vás na cestách mohl nepříjemně překvapit, především při cestách za sluncem. A v neposlední řadě i ostřikovače přijdou vhod, než si připlácet na cestách.

4.      Zkontrolovat povinnou výbavu
Jiný kraj, jiný mrav. Tohle platí často i u předepsané povinné výbavy v různých zemích. Například v cizině často potřebujete reflexní vestu na každého pasažéra. Takže zkontrolujte, zda máte všechno a případně rychle dokupte. Doporučujeme při balení mít tyto věci rychle přístupné, především vesty, trojúhelník a lékárničku. Kdyby těchto věcí bylo přinejhorším třeba, abyste je měli ihned po ruce, i pro případnou kontrolu.

5.      Zkontrolujte platnost dokladů, pojištění a technické
Před vyjetím je dobré si zkontrolovat i platnost dokladů jak osobních, tak i od auta. Protože na hranicích už bude pozdě. Bez platného povinného ručení vás nemusí pustit ani do země, to samé platí o platné technické, na kterou občas lidí zapomínají. Je to víceméně drobnost, která by vám mohla zničit dovolenou.  Takže si vše ověřte a nezapomeňte zabalit.

6.      Kontrola brzd
Cesta do ciziny často vede i přes horské průsmyky a především cesta dolů může být zatěžkávací zkouškou pro brzdy a celé třecí ústrojí. Proto doporučujeme zkontrolovat stav brzdových kotoučů, ale i destiček a brzdové kapaliny. Pokud si nejste jistí, nechte si brzdy zkontrolovat v servisu,  u nás nabízíme prohlídky levně a během sezóny dokonce za akční ceny.

 

 

7.      Dezinfekce klimatizace
Klimatizace, která se pravidelně nedezinfikuje je výborný zdroj pro tvorbu bakterií, které způsobují i alergie. Na dlouhých cestách k moři je obvyklé používat klimatizaci, proto je dobré ji nechat zkontrolovat a vydezinfikovat, abyste na sebe nepouštěli viry nebo nepříjemné pachy. Klimatizaci je také třeba doplňovat. Mohlo by se stát, že vypoví službu v největší koloně za přímého slunce. Štěstí přeje připraveným, nezanedbávejte ji. Do 31. 7. u nás je dezinfekce klimatizace za krásných 199 Kč.

8.      Světla
Vidět je základ bezpečnosti a být viděn základem provozuschopnosti. Je třeba, aby vám všechny světla svítila, jak mají. Zkontrolujte, zda například nepraskla nějaká žárovka. A pro tento případ mějte i náhradní žárovky, však je to součást povinné výbavy. Jedno upozornění. Mlhová světla se používají jen za mlhy.

9.      Cesta
Plán cesty, odpočinkových míst, benzínek a přehled případných uzavírek je důležitý. Vědět, kam jedete a mít přehled, co vás na cestách čeká je dobré a důležité. I navigace občas vedou nesmyslnou cestou, proto je dobré si udělat nástřel cesty bez ní a pak si zkontrolovat, zda odpovídá tomu vašemu.
Důležitý je i přehled o poplatcích na cestách, někde potřebujete koupit dálniční známku, jinde zase platíte tzv. mýtné. Kolik vás to vše vyjde, je dobré vědět dopředu a mít případně připravené i drobné. To vše vám usnadní cestu.

Článek napsal tým 3H v autoservisu na Praze 4 - Michle. Pokud máte nějaké dotazy, neváhejte nás kontaktovat.

 

 

Zanechte komentář

Komentáře

Načíst další